Osvědčený postup, jak dokončit
třídní ročenku za méně než 7 dní

Protože víme, že zorganizovat celou třídu k vytvoření společného díla může být někdy náročné, rozhodli jsme se sepsat podrobný návod, jak v naší aplikaci úspěšně dotvořit třídní ročenku. 

 1. Posbírat e-maily spolužáků
  Nejdůležitějším bodem v celé ročence jsou jednotlivé profily spolužáků. Aby každý mohl vyplnit ten svůj, je nutné ho do ročenky nejdřív pozvat. A to prostřednictvím e-mailu. Pokud nemáte školní e-maily, je dobré si sepsat všechny adresy ke jmennému seznamu žáků. Při zadávání do aplikace to ušetří čas.
 2. Domluvit ve třídě vzhled ročenky
  Tento bod bude možná nejvíce bolet. Nicméně navrhujeme předložit spolužákům možnosti (například na projektoru ve třídě nebo na facebooku/e-mailu) a domluvit se na základních bodech:

· Jednostránková či dvoustránková ročenka? (Jestli bude mít spolužák v ročence jednu stranu nebo dvě strany. Tím se liší cena – 380 Kč jednostránková ročenka/450 Kč dvoustránková ročenka.) Na základě toho zorganizovat výběr peněz.

· Design ročenky (Na výběr je několik motivů, třída se musí shodnout na 1 variantě.)

· Design obálky                                                                                                

 1. Registrace do aplikace
  Zaregistrovat se do aplikace je jednoduché, stačí zadat e-mail a vytvořit třídu. Důležité je hned na začátku nastavit jednostránkovou či dvoustránkovou variantu ročenky. Podle toho pak budou nastaveny vyplňovací formuláře pro profil žáka. Pokud jste si ve třídě odhlasovali i design ročenky, je dobré nastavit i to + počet objednaných ročenek.
 1. Vyplnit první záložku „O škole“
  Rovnou se pustíme do první záložky „o škole“ – všechny informace by měly být dostupné na webových stránkách vaší školy, takže zde není potřeba nic složitého vymýšlet. (Doplnění fotografií si necháme na jiný den.)
 1. Přidání spolužáků
  E-maily všech spolužáků jsme vybrali předchozí den, teď jednoduše přidáme každého žáka a jeho e-mail do aplikace. Vyplnit e-mailovou adresu je důležité -spolužákům přijde pozvánka, díky níž dostanou přístup ke svému profilu, do kterého si vyplní informace, fotky a přidají vzkaz pro třídního učitele.

 

 1. Vyzpovídat třídního
  Třídní učitel má v ročence svou dvoustránku. A proto musíme vyplnit informace o něm. V případě, že máme ve škole přístup do aplikace (ať už na notebooku nebo na mobilu), můžeme rovnou o volné chvíli za učitelem zajít a poprosit ho ať kolonky vyplní sám. V případě, že tuto možnost nemáme, stačí vyzpovídat třídního a zapsat si odpovědi na papír. (Formulář na vytisknutí s otázkami pro třídního učitele zde.)
 1. 8 nejdůležitějších učitelů třídy
  Na řadu přicházejí ostatní učitelé třídy. Je na vás vybrat 8 nejzásadnějších učitelů, které byly pro vaši třídu nějakým způsobem důležití. Jejich malé profily v ročence se skládají ze základních údajů – tzn. není nutné učitele vyzpovídat. (Formulář k ostatním učitelům zde.)

 

Ročenka se z velké části skládá z fotografií. Je dobré si na tento den do školy přinést digitální fotoaparát. Ideální varianta: poprosit šikovného spolužáka, který má focení jako koníček a tudíž má nějaké ty základy focení v malíčku. Pokud třída takového žáka nemá, dnešní mobilní telefony zvládnout tuto službu také a s přehledem 🙂

 • Portréty žáků
  Pokud jste se rozhodli, že chcete mít ročenku propracovanou, je dobré mít jednotné profilové fotografie (samozřejmě nemusí být, každý může nahrát jakoukoliv svou fotku). Není to vůbec složité – stačí kvalitní fotoaparát a nápad na originální fotky. Dobré je fotky provázat jednotícím prvkem – ať už nějakou barvou (např. každý bude mít něco žlutého) nebo originální rekvizitou (čepička, brýle…). Fantazii se meze nekladou. Ročenka pak vypadá o třídu lépe.

 • Portréty učitelů
  Stejně jako portréty žáků potřebujeme získat profilové fotky 8 učitelů, kteří byli vybráni do ročenky + třídního učitele.
 • Foto školy
  Do záložky o škole budeme potřebovat 1 hlavní foto školy (ideálně hlavní vchod nebo budovu) a 5 fotografií z interiéru (např. třída, chodba, jídelna…)
 • Společné fotografie
  Pokud jste v průběhu let nenasbírali dostatek společných fotek, doporučujeme udělat 4 třídní fotky. (Například dvě celotřídní, 1 foto kluci a 1 foto holky.)

 

 1. Vyplnit profil třídního a přidat 8 vybraných učitelů
  Pokud jste vyplňovali informace o učitelích na papír a ne rovnou do aplikace, je nyní čas tyto informace přepsat do digitální podoby. Kromě profilu třídního učitele přidáme také 8 učitelů a vyplníme jejich malé profily.
 2. Nahrát nafocené fotografie
  Všechny pořízené fotografie, které jsme nafotili předchozí den, musíme přiřadit do aplikace k jednotlivým položkám. Doplníme tak fotografie školy, třídního učitele, 8 učitelů, portréty žáků a do sekce „Společné fotografie“ nahrajeme 4 společné fotky.
 3. Upomenout spolužáky, kteří ještě nevyplnili své profily
  Zkontrolujeme jednotlivé profily žáků a ty, kteří ještě nedoplnili všechny své informace a doplňující fotky poprosíme, aby to dokončili do dalšího dne.

Pokud jsme poctivě prošli všechny kroky z předchozích dnů, měla by být ročenka kompletně vyplněná. Pro jistotu je dobré zkontrolovat jednotlivé záložky, jestli opravdu něco nechybí. Pokud je to vše, už zbývá poslední krok – UZAVŘÍT ROČENKU.

Po uzavření ročenky se odešlou všechna data k nám do Ročenkomatu a tím začíná výroba ročenek. Ještě je potřeba vyplnit důležité údaje k dokončení objednávky a pak se můžete těšit na tištěné ročenky pro celou třídu!

About the author
Profilový obrázek
Papír, grafický design a vše okolo toho je to pravé potěšení pro Ročenkomat. Díky této vášni tvoříme stylové třídní ročenky a snažíme se vnést do této oblasti vyšší úroveň, než s jakou jsme se setkali. Tvoření ročenek je především zábava jejímž výsledkem je hodnotná vzpomínka na studentská léta.